לחצו להתקשרות:

בחינת הלוואה לקניית עסק

קניית עסק קיים טומנת בחובה יתרונות וחסרונות כאחד. מה היתרונות בקניית עסק פעיל? מה החסרונות הכרוכים ברכישת עסק קיים? מה הדברים שצריך לבדוק לפני ביצוע העסקה? היכן ניתן להשיג הלוואה לקניית עסק קיים? באלו תנאים ניתן לקבל הלוואה לעסק מהסוג הזזה? בשורות הבאות נדון בנושאים הללו ונסקור את אפשרויות המימון הקיימות.

היועצים הפיננסיים של המקור לאשראי עסקי מסייעים ליזמים המעוניינים בכך במציאת מקורות מימון ובהשגת הלוואות עסקיות בתנאים הטובים ביותר האפשריים עבורם. בנוסף, ניתן להסתייע במומחים של המקור לאשראי עסקי בשני תחומים חשובים:  הראשון – בדיקה מקיפה של העסק המיועד לרכישה. בדיקה מקצועית תזהה את ההזדמנויות הגלומות בעסק, מול האיומים הניצבים בפניו. הבדיקה הזאת הינה בסיס להערכת הייתכנות של ההצלחה העסקית. התחום השני שבו ניתן לקבל סיוע הינו יצירה וכתיבה של תוכנית עסקית. התוכנית העסקית תצביע על ההזדמנויות שרכישת העסק החדש עשויה לייצר. בנוסף, היא תתווה את הדרך הטובה ביותר לייצוב העסק, הרחבה שלו והגדלת הרווחים.

אם יש לך רצון להשקיע בעסק קיים ואם יש לך צורך בנטילת הלוואה לשם כך, הגעת למקום הנכון. היועצים הפיננסיים המומחים של המקור לאשראי עסקי יסייעו לך למצוא הלוואה המתאימה לצרכים שלך מחד וליכולת ההחזר שלך. המקור לאשראי עסקי פועל בכל רחבי הארץ. ניתן ליצור קשר כבר כעת באמצעות האתר, או באמצעות הטלפון בשעות העבודה המקובלות.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

יתרונות קניית עסק פעיל

היתרון הגדול של קניית עסק פעיל הוא היכולת של הרוכשים להתחיל ולייצר רווחים סמוך מאד למועד הרכישה. גופים המעניקים הלוואות ליזמות עסקית עשויים לבקל ולזרז את הענקת ההלוואה, אם העסק המועמד לרכישה הוא רווחי ופועל היטב.

לעסק שנרכש יש רשימת לקוחות קיימים המסייעים לו לייצר הכנסות החל מרגע הרכישה. מנגד, יש לעסק רשימת ספקים מהימנים המספקים לו סחורות וחומרי גלם הדרושים לו להמשך הפעילות. בנוסף, ניתן לחזות את מחזור המכירות הצפוי במידה רבה של דיוק. זאת, גם אם ההנחה הבסיסית היא שהרוכשים החדשים מתכוונים להרחיב את העסק ולהגדיל את הפעילות העסקית והרווחים.

רשימת לקוחות

הנכס העיקרי של כל עסק קיים הוא רשימת הלקוחות שלו. רכישת עסק פעיל מעניקה לרוכש את הזכות להשתמש ברשימת הלקוחות הקיימת. אם העסק בריא, נפתחת אפשרות ריאלית להגדיל את מספק הלקוחות מחד, ולהגדיל את הרכישות של כל לקוח מצד שני. שני הדברים הקשים ביותר לכל עסק הוא רכישת לקוחות חדשים מחד וגביית תשלומים מלקוחות בעייתיים המפגרים בביצוע התשלום.

רשימת ספקים

לכל עסק פעיל ישנה רשימת ספקים המכירים אותו ועובדים איתו באופן קבוע. הספקים מכירים את העסק ומספקים לו אשראי. המשמעות – רכישת סחורה ואפשרות לביצוע תשלום דחוי. הספקים מכירים גם את דרישות העסק וחבלי הלידה של היחסים בין העסק לספקים מתייתרים.

עובדים

עסק פעיל מעסיק, בדרך כלל, עובדים בעלי ניסיון. גם אם אין מדובר בעסק עתיר כוח אדם, יהיו בו מספר עובדים שניתן לסמוך עליהם. במרבית המקרים\ הכשרת עובדים חדשים כרוכה בהשקעה לא קטנה, הן בכסף ואין בזמן. עובד חדש גם עלול לגרום לנזקים גדולים. הדבר דורש פיקוח צמוד על העובד, הן במהלך ההכשרה והן בתקופה הראשונה שבה העובד פועל באופן עצמאי. עובדים מנוסים, לעומת זאת, יבצעו את מלאכתם כהמשך למה שעשו כשהעסק היה בידי הבעלים הקודמים. לעיתים מזומנות, הגורם המכריע בהחלטה לקחת הלוואה לצורך יזמות הוא איכות האובדים בעסק.

מוניטין

למרות שעולם העסקים והמסחר השתנה בעשורים האחרונים כמעט לחלוטין, קניית עסק פעיל מושפעת עדיין מאד מהמוניטין שצבר. המוניטין הוא הערך המוסף של העסק, חוץ מהרווחים שלו. מחיר הרכישה מגלם, בדרך כלל, גם את המוניטין והשם הטוב של העסק.

חסרונות ברכישת עסק פעיל

לצד היתרונות ברכישת עסק פעיל, ניתן להצביע גם על חסרונות. להלן חלק מהחסרונות העיקריים ברכישת עסק שכבר עובד:

מוניטין שלילי

אחד היתרונות שהוזכרו ברכישת עסק חדש היה המוניטין שלו. עם זאת, יש לא מעט מקרים שבהם המוניטין של העסק איננו חיובי דווקא. מוניטין שלילי הוא אחד הדברים המשפיעים ביותר על מחיר הרכישה של העסק. זאת, גם אם בכל אמות המידה האחרות העסק אכן עומד בהצלחה. לעיתים קורה שרק חלק מסוים במוניטין של העסק הוא שלילי. לדוגמא, עסק יכול להיחשב ככזה המשווק אך ורק מוצרים איכותיים. עם זאת, רמת השירות של העסק נמוכה, מה שפוגע מאד באמינות שלו.

רמת רווחיות נמוכה

רווחיות נמוכה היא בעיה המשותפת לעסקים רבים, בתקופה התחרותית המודרנית. אחת הדרכים הבדוקות להגדיל את המכירות של העסק הינה הורדת מחירים. לעיתים ההורדה היא תולדה של תחרות עזה בתחום העיסוק של העסק. במקרים אחרים היא תולדה של בעיה בתחום הפעילות של העסק עצמו – קרי ירידה כללית במכירות. דבר כזה עלול להתרחש, לדוגמה, אם העסק פועל בתחום שהולך ונעלם. תחום פעילות כזה, לדוגמה, הוא תחום ההדפסה. העולם משתנה ומייצר חלופות טובות למסמכים מודפסים, כגון ספרים אלקטרוניים.

מחסור במזומנים

מחסור במזומנים או תזרים מזומנים שלילי מאפיינים עסקים רבים. לא אחת קורה שעסק רווחי לכאורה מאבד את היכולת שלו להמשיך ולתפקד. זאת, בגלל בעיית הון חוזר ותזרים משומנים שלילי. למרות שעל פניו נראה כאילו המצב הוא חסר תקווה, כדאי לבדוק באופן יסודי את העניין. אם מתברר שהעסק אכן מפסיד, יש להימנע מלרכוש אותו. אם מתברר שמדובר בבעיית הון חוזר, יש לבחון היטב את התועלת שניתן להפיק מהשקעה בעסק.

בשורות דלעיל הוזכר חלק קטן בלבד מההזדמנויות והאיומים הכרוכים ברכישת עסק פעיל. ישנם עוד יתרונות וחסרונות רבים שלא הוזכרו, הן מפאת קוצר היריעה והן משום שבכל תחום עיסוק ישנם מאפיינים שונים. לפני שסוגרים עסקת רכש חדשה, כדאי מאד להתייעץ במומחה לדבר. רצוי שהמומחה שנבחר יכיר גם את תחום העיסוק הספציפי של העסק. זאת, כדי שלא להחמיץ עובדות חשובות בדרך לסגירת העסקה.

אחרי בחינה מדוקדקת של היתרונות והחסרונות ברכישת העסק, הגיע הזמן לעבור לשלב הבא – דברים שצריך לדעת לפני שממשיכים בתהליך הרכישה.

מה עוד צריך לדעת ברכישת עסק

היתרונות של קניית עסק פעיל הם אמנם ברורים, ואחרי בדיקה יסודית מתבררים גם החסרונות שלוה. אבל עם זאת נדרשת בדיקה נוספת לפני נטילת הלוואה לקניית עסק פעיל. להלן מספר דברים שחייבים לבדוק לפני ביצוע הקנייה:

למה מוכרים את העסק

השאלה הזאת היא הראשונה שצריכה להישאל.  ההיגיון הפשוט גורס שעסק רווחי הוא עסק שהבעלים לא ימהרו להיפטר ממנו. חשוב לבדוק היטב האם הסיבה שבה נוקבים המוכרים היא אכן כזאת המתיישבת עם ההיגיון הבריא. השאלה הזאת צריכה להישאל בכל מקרה, גם אחרי בדיקה של העסק כפי שהוזכר לעיל.

מה מצב העסק לאורך זמן

מעבר לבדיקת תחום הפעילות של העסק, נדרשת גם בדיקה יסודית של הדו"חות השנתיים. כדאי, ואפילו רצוי, לבדוק ולהשוות בין הדו"חות של העסק לאורך מספר שנים אחורנית. מפתיע כמה מידע יכולה השוואה כזאת לספק. עלייה בהוצאות התפעול, ירידה ברווחים למרות עלייה במחזור המכירות או לחילופין ירידה עקבית בהכנסות, עלולים לרמז על הצפוי לעסק בעתיד. מנגד, עלייה שיטתית ברווחים ובמכירות, יחד עם עלייה מקבילה בהוצאות, עשויות לרמז על עסק בריא המצוי בתהליכי צמיחה.

פיזור ההכנסות בין הלקוחות

פיזור ההכנסות של העסק פירושו בדיקת ההכנסה התקופתית ללקוח בודד. ככל שההכנסות מתחלקות בין לקוחות רבים יותר, כך היציבות של העסק גדולה יותר. עסק שמרבית ההכנסות שלו מגיעות מלקוח אחד, חשוף לבעיות רציניות. אותו לקוח עלול להחליט יום אחד להחליף את הספק שלו. לחילופין, הוא עלול לפשוט רגל, מה שיכניס את העסק לבעיה רצינית.

מה אומרים הלקוחות והספקים על העסק

כאן מדובר בנושא רגיש, אבל השאלות חייבות להישאל והבדיקה חייבת להתבצע. קניית עסק פעיל שהדעות עליו בקרב הלקוחות או הספקים היא שלילית, עשוי להתגלות כמקח טעות. עם זאת, אם בקרב הלקוחות התלונה העיקרית היא על איחורים באספקה, ייתכן שהדבר מבשר טובות. יכול להיות שהעסק צמח מעבר ליכולת שלו לייצר, או שמערך השיווק שלו לקוי. השקעה קטנה ושיפור הליכי הייצור והשיווק עשויים לייצב את המצב ולהעלות את העסק על דרך המלך.

מה מצב הרוח בקרב העובדים בעסק

גם כאן יש חשיבות להרגשה הכללית. עובדים מרוצים מעידים על עסק בריא המשלם משכורות בזמן ומספק תנאי עבודה נאותים. עובדים ממורמרים עשויים להעיד על משכורות נמוכות, איחור בתשלומי השכר, תנאי עבודה גרועים ועוד. כל אלה עלולים להעיד על בעיה אקוטית בעסק.

בדיקה מקצועית כזאת כדאי מאד לבצע בעזרת מומחים שיידעו לפרש נכונה את הדו"חות, כמו גם סימנים אחרים. היועצים העסקיים והמומחים המקצועיים של המקור לאשראי עסקי יסייעו לך בבדיקת ההתנהלות הכלכלית של העסק ובניתוח נכון של הנתונים. כדאי ליצור קשר כבר כעת ונציג מטעמנו יצור אתך קשר בהקדם. הנציג ילווה אותך לאורך כל התהליך, עד לרכישת העסק.

קניית עסק פעיל – בדיקת הדו"חות

בשורות הבאות נתרכז בקריאה נכונה של הדו"חות השנתיים. לעיתים קרובות, המסקנות שניתן להסיק מבדיקת הנתונים היבשים הן הרות גורל. קניית עסק פעיל לא יכולה להתבצע בלי בדיקה יסודית כאמור. בדיקת הדו"חות היא דבר שברור שהוא חשוב, אבל חשוב יותר להבין גם את המשמעות מאחורי הנתונים היבשים.

עלות המכירות

סעיף חשוב שכדאי לשים אליו לב הוא עלות המכירות. מדובר בהשוואה של סך כל ההוצאות והתשומות המושקעות במכירות, אל מול ההכנסות. בבדיקה הזאת לא נכללים רכוש, הכנסות אחרות שאינן ממכירות או כל דבר אחר – רק ההוצאות מול ההכנסות נטו. בכל תחום ישנו יחס ידוע בין ההוצאות להכנסות. בתחום המזון, למשל, היחס חייב להיות 1:3 – שקל אחד הוצאה עבור כל שלושה שקלים הכנסה. בתחומי ההייטק, לעומת זאת, היחס עשוי להיות גבוה יותר. זאת, כיון שהרוכשים צריכים לקחת בחשבון אורך חיים קצר יחסית של המוצר.

רווח גולמי

כבר הוזכרה כאן הבדיקה של ההוצאות יחסית להכנסות. בדיקת הרווח הגולמי יסודית מעט יותר. הנוסחה לבדיקה כאמור פשוטה: מלאי סגירה + הכנסות + חובות מלקוחות פחות מלאי פתיחה + הוצאות + התחייבות לספקים. אם הראשון גבוה יותר מהשני – העסק רווחי. אם המצב הפוך – המצב לא מבשר טובות.

רווח נקי

הרווח הנקי הוא הרווח הגולמי פחות ההוצאות השונות – כולל הוצאות שכר. לא אחת קורה שהרווח הגולמי גבוה לכאורה, אבל הרווח הנקי קטן. גם כאן, הדבר אמור להדליק נורת אזהרה. עסק שמרבית ההכנסות שלו נשחקות על ידי הוצאות השכר עלול להתגלות כבלתי רווחי העליל. לחילופין, מייד לאחר הרכישה יהיה צורך לערות מחדש את מצבת כוח האדם. לשם כך יש לבדוק מראש את תנאי העבודה בעסק ואם קיימים הסכמים מיוחדים שעלולים להקשות על הרוכש לבצע שינויים.

רכוש העסק

עסק פעיל צבר, ק'רוב לוודאי, רכוש וציוד מסוים. אם יש לעסק מכונות ייצור, מחסנים, מקררים או כלים אחרים, הרי שיש לקחת את הערך שלהם בחישוב עלות העסק. עסק שלא צבר רכוש, חייב להיבדק ביסודיות.

רשימת לקוחות וספקים

הלקוחות והספקים של העסק כבר הוזכרו לעיל בהקשרים שונים. מצאתי לנכון להזכיר אותם שוב, כיון שהם מהווים את הערך המוסף החשוב ביותר של העסק. רכישת לקוח חדש היא מבצע לא פשוט שעלול לעלות לא מעט כסף. גם יצירת אמון בין הספק לעסק איננה עניין של מה בכך ואורכת זמן. עסק שהצליח לארגן רשימת לקוחות קבועים ורימת ספקים מהימנים, הוא עסק בעל ערך. בדיקת רשימת הלקוחות צריכה להתבצע בצורה יסודית. זאת, כדי למנוע אפשרות של ניפוח רשימת הלקוחות רק כדי להעלות את מחיר העסק.

הלוואה לקניית עסק קיים

גם כשמדובר בעסק קיים, פעיל ורווחי, השגת הלוואה לרכישת העסק איננה עניין של מה בכך. כל גוף פיננסי המעניק הלוואה כזאת רוצה להיות בטוח מעל לכל ספק שאכן מדובר בעסק מרוויח ולא בעסקה כושלת. בדיקת נאותות של הדו"חות הכספיים של העסק היא הבסיס לקבלת הלוואה לרכישת עסק קיים. אנשי המקצוע של המקור לאשראי עסקי יסייעו לך בבדיקת הדו"חות ובהשגת הלוואה מתאימה.

יש לציין בהקשר זה כי כל הלוואה עסקית מותאמת ללווה מצד אחד ולאופי העסק מצד שני. לווה שדירוג האשראי שלו גבוה, יזכה להלוואה בתנאים טובים יחסית. אם העסק המועמד לרכישה מתנהל היטב ומניב רווחים, גם אז תנאי ההלוואה יהיו טובים. כל בעיה שמתעוררת עשויה לשנות לרעה את תנאי ההלוואה. עם זאת, יועץ מקצועי ומיומן יוכל לסייע בהשגת הלוואה בתנאים טובים יחסית, גם במקרים בעייתיים. זאת, אם יהיה ניתן לשכנע את המלווים באפשרויות הגלומות בעסק המועמד לרכישה.

חשוב לציין כי הלוואה לרכישת עסק פעיל איננה מתמקדת רק בתשלום לבעלים הקודמים של העסק. ההלוואה חייבת לכלול עתודות כספיות שיאפשרו לו להמשיך לפעול בצורה חלקה. המדובר, כמובן, בהון חוזר. ההון החוזר חשוב בעיקר אם לרוכשים יש כוונה לצמוח במהירות, מה שידרוש השקעה כספית מאסיבית בשלבים הראשונים.

אם יש לך תכניות לבצע קניית עסק קיים, המקור לאשראי עסקי הוא בדיוק המקום בשבילך. כדאי ליצור קשר כבר כעת דרך האתר, או באמצעות הטלפון בשעות העבודה המקובלות. יועץ מקצועי מטעמנו יצור איתך קשר בהקדם וילווה אותך לאורך כל הדרך עד לקבלת המימון הנדרש ויציאה לדרך חדשה. חשוב לציין שהיועצים המקצועיים של המקור לאשראי עסקי פועלים בכל רחבי הארץ.